Ilmarisen lapsiparkki on Vuoden vastuullisuusteko numero kaksi
Ilmarisen lapsiparkki äänestettiin toiselle sijalle Oikotien Vuoden vastuullisuusteko -kampanjassa. Kirimme mitalikärkeen kymmenen finalistin joukosta.
Ilmarisen lapsiparkki valittiin yleisön ilmoittamista Työelämän vastuullisuusteko -ehdokkaista kymmenen finalistin joukkoon. Finalistien äänestyksen tulos julkistettiin 24.5.2023. Sijoituimme lopulta toiseksi Scandicin jälkeen. Kolmanneksi sijoittui Worker.
Lapsiparkki on lasten ja aikuisten mieleen
Tuemme Ilmarisessa henkilöstön työn ja muun elämän yhteensovittamista monin eri tavoin. Oiva esimerkki on kesäkuussa järjestettävä lapsiparkki Ilmarisen toimitalon tiloissa. Ilmarislaisten lapset voivat tulla isän tai äidin työpäivän ajaksi hoitoon, kun lapset ovat jo lomalla, mutta vanhemmat vielä töissä. Tämä arjen helpotus on auki taas tänäkin kesänä 5.–30.6.
Lapsiparkki tarjoaa tilapäistä apua kesän lastenhoitopulmiin. Etusijalla ovat esikoulu- ja alakouluikäiset lapset, joille hoitopaikan löytäminen voi olla hankalaa.
– Kesäkuussa voi olla vaikea löytää lapsille hoitopaikkaa tai seuraa työpäivän ajaksi, jos ei ole sopivia leirejä tai läheisten muodostamaa turvaverkkoa tarjolla. Vanhempien lomien jaksottaminen eri ajankohtiin rajoittaa myös koko perheen yhteistä loma-aikaa ja varsinkin perheissä, joissa on yksi vanhempi, voi kyseessä olla loma-ajan pelastava järjestely, toteaa Ilmarisen henkilöstöjohtaja Sami Ärilä.
Lastenhoitajien ohjaamina lapset tutustuvat uusiin kavereihin, askartelevat, leikkivät, retkeilevät ja pelaavat.
Oman vanhemman työpaikalle pääsy on iso asia monelle lapselle. On kiva nähdä, mihin aikuiset aina katoavat päivän ajaksi. Monelle lapselle kesäkuu Ilmarisessa on jo perinne, ja lapset tuntevat toisensa aiemmilta vuosilta.
– Lapsiparkkia ovat kiitelleet niin lapset kuin aikuiset. Ensimmäiset kyselyt lapsiparkista saadaan henkilöstöltä jo heti alkuvuodesta. Lapsistakin moni ilmoittaa haluavansa tulla lapsiparkkiin myös seuraavana vuonna ja eräänkin kerran yksi lapsista olisi halunnut lähteä lapsiparkkiin, vaikka äidillä oli vapaapäivä, Sami Ärilä kertoo.
Tarjoamme joka vuosi nuorille kesätöitä
Lapsiparkki on mahtava mahdollisuus paitsi ilmarislaisille myös kesätyötä etsiville nuorille. Ilmarinen työllistää vuosittain kymmeniä nuoria kesätöihin. Töitä on tarjolla monenlaisissa tehtävissä. Myös kolme lapsiparkin lastenhoitajaa kuuluvat Ilmarisen kesätyöntekijöiden porukkaan.
Lue lisää
Ajankohtaista
Ilmarisen suhdanneindeksi: Työntekijämäärän lasku hidastui – olisiko positiivinen kierre käynnistymässä?
Työntekijämäärä väheni lokakuussa Ilmarisen suhdanneindeksiin kuuluvissa yrityksissä -0,2 prosenttia verrattuna edelliseen vuoteen. Positiivisia merkkejä on nyt kuitenkin havaittavissa.
Saitko puhelun Ilmarisesta asiakastietojasi koskien?
Jotta voimme tarjota sinulle parasta ja oman tilanteesi huomioivaa asiakaspalvelua, meidän on tunnettava sinut. Otamme yhteyttä asiakkaisiimme asiakastietojen tiimoilta. Päivitämme säännöllisesti lain vaatimia tietoja asiakkaistamme.
Ilmarinen liittyi energiatehokkuussopimukseen kaudelle 2026–2035
Ilmarinen liittyi valtakunnalliseen energiatehokkuussopimukseen vuosille 2026–2035. – Haluamme jatkaa pitkäjänteistä työtämme energiatehokkuuden parantamiseksi, rakennuttajapäällikkö Niina Nurminen Ilmarisesta sanoo.