Blogit

Oodi mikro- ja pienyrittäjille!

Yrittäjät ja mikroyrittäjät yllättävät minut säännöllisesti positiivisesti. Vaikka tämä porukka on heterogeenista, löytyy muutama monia yhdistävä yhteinen asia. Ensinnäkin yrittäjät ovat valtavan hyviä jossakin asiassa. Heillä on todellista syväosaamista, jonka he ovat myös tunnistaneet, osanneet sanoittaa ja perustaneet yritystoimintansa tämän osaamisensa ympärille. Oli kyse ohjelmoijasta, lvi-asentajasta, sisustussuunnittelijasta tai kampaajasta, he ovat osaamisen osalta usein huippuja omassa jutussaan.

Toiseksi vaikka yrittäjät olisivat kuinka kovassa paineessa, siitä huolimatta silmät kirkastuvat, kun he saavat kertoa ydinjutustaan. Tulkitsen tämän intohimoksi. Intohimoinen suhtautuminen oman jutun tekemiseen on ihailtavaa ja superkadehdittavaa, sitä kun ei voi ostaa pullossa.

Älytön termi ”yrittäjä” ei lannista

Pien- ja mikroyrittäjät ovat usein myös hyvin ylpeitä paitsi tekemisestään, myös yrittäjyydestä. Takavuosina yrittäjyys nähtiin yleisesti jotenkin epätoivoisena ja ei -tavoiteltavana, sellaisena, johon monesti päädyttiin pakon sanelemana. Myös älytön termi ”yrittäjä” alleviivasi osaltaan aikaisempaa kuvaa.

Englanninkielinen termi "entrepreneur" tulee latinasta ja pitää sisällään eteenpäin menemisen, suomalainen termi taas ei, eikä ainakaan kuvaa onnistumista. Mutta niin vaan yrittäjät ovat kaikesta huolimatta kääntäneet mielenyhtymän koko termistä päinvastaiseksi olemalla ylpeitä yrittäjyydestään.

Kilpailu on hyvästä ja resilienssi sisäänrakennettua

Mikro- ja pienyrittäjät tuntuvat olevan pääsääntöisesti tyytyväisiä kilpailuun. Jos samalla alueella joku ravintola menestyy, niin usein tien toisella puolella oleva kahvilakin saa siitä hyötyä. Jos sisällöntuottaja tekee hyvää jälkeä, kuten muutama muukin sisällöntuottaja, ovat he toisistaan tietämättä tehneet tunnetuksi alansa työtä.

Toisin kuin voisi luulla, vaikeinta on monien mielestä yrittäjänä tehdä jotain täysin uniikkia tai uraauurtavaa, sillä sitä on erittäin vaikea myydä. Silloin ostajilla ei ole hajuakaan, mitä voivat saada ja mihin tarvita kyseistä juttua tai härpäkettä.

Pakkoraossa valtavaa potentiaalia

Sinnikkyys ja kyky omaksua uusia asioita kuvaavat täydellisesti tuntemiani mikro- ja pienyrittäjiä. Ei sen resilientimpää ja joustavampaa porukkaa olekaan, eikä toisaalta myöskään sellaista, joka ketterästi pystyisi ottamaan asian kuin asian haltuun ja taklaamaan ongelman, jos toisenkin.

Ja lopuksi: Se, mikä ennen kaikkea sai minut pohtimaan teemaa, on pienyrittäjien moniosaajuus ja tähän linkitetty uskomaton sisäänrakennettu kyky löytää salamannopeasti erilaisia ratkaisuja, mahdollisuuksia ja jopa uusia aluevaltauksia pakkoraossa. Luovuus kukkii kaaoksessa ja pakonsanelemana yllättävän hyvin.

Eiköhän anneta pienet yrittäjille!

Katja Atsar
työkykyjohtamisen kehityspäällikkö
Ilmarinen

  • Taitava ja osaava mikroyrittäjäasiakkaamme: haluatko tietää, miten voit, mitä voisit tehdä voidaksesi paremmin ja miten muut mikroyrittäjät voivat? Tilaa Ilmarisen työkykysely. Saat raportin omasta tilanteestasi täytettyäsi sen. Haluamme tukea työkykyisyyttäsi ja tarjoamme kyselyn asiakasetuna.
  • Lue lisää: Yrittäjän hyvinvointi ja työkyky
  • Hanki YEL-vakuutus

Lisää uusi kommentti

0/4000
Viesti on pakollinen
Nimi on pakollinen
Sähköpostiosoite on pakollinen

Lisää aiheesta

Blogit 11.2.2026

Oodi mikro- ja pienyrittäjille!

Yrittäjät ja mikroyrittäjät yllättävät minut säännöllisesti positiivisesti. Vaikka tämä porukka on heterogeenista, löytyy muutama monia yhdistävä yhteinen asia. Ensinnäkin yrittäjät ovat valtavan hyviä jossakin asiassa. Heillä on todellista syväosaamista, jonka he ovat myös tunnistaneet, osanneet sanoittaa ja perustaneet yritystoimintansa tämän osaamisensa ympärille. Oli kyse ohjelmoijasta, lvi-asentajasta, sisustussuunnittelijasta tai kampaajasta, he ovat osaamisen osalta usein huippuja omassa jutussaan.

Oodi mikro- ja pienyrittäjille!

Blogit 16.1.2026

Työn sujuvuuden varhainen tuki

Monilla työpaikoilla on jo pitkään ollut käytössä varhaisen tuen toiminta, jonka avulla pyritään havaitsemaan työntekijöiden työkyvyn haasteita ja puuttumaan niihin mahdollisimman varhain. Mutta entä jos kiinnittäisimme huomiota myös työn sujuvuuteen liittyviin varhaisiin merkkeihin? Millaisia ne voisivat olla?

Työn sujuvuuden varhainen tuki
Lisää ajankohtaisia artikkeleita
Sivu päivitetty viimeksi