Blogit

On tyhmyyttä jättää osatyökykyisten potentiaali käyttämättä

Työ tuo hyvinvointia. Työssä voi toteuttaa itseään ja olla vuorovaikutuksessa toisten ihmisten kanssa. Nämä ovat tärkeitä asioita kenelle tahansa. Työ ja työelämä kuuluvat kaikille, joilta löytyy työhaluja. Myös heille, joiden työkyky ei ole tällä hetkellä sataprosenttinen. Osatyökykyinen on työkykyinen, kunhan löydetään tai muokataan hänelle sopiva työ.

On epäoikeudenmukaista ja yhteiskunnan tasolla jopa suoranaista tyhmyyttä jättää osatyökykyisten työllistämiseen liittyvä potentiaali käyttämättä. Jo pelkästään talouden lukujen valossa on helppo todeta, että puhumme merkittävän mittaluokan asiasta.

Entä jos osatyökykyiset työllistyisivät paremmin?

Yksinomaan vuotuisen toteutumattoman palkkapotin arvo on tekemämme laskelman mukaan arviolta 1,3 miljardia euroa. Jos huomioon otettaisiin vielä tekemättä jäävän työn tuottama lisäarvo sekä toisaalta työllistymisen takia maksamatta jäävät etuudet, voisivat työkykyisten ja -haluisten osatyökykyisten työllistymisen vaikutukset olla vielä suuremmat. Näiden vaikutusten tarkka määrittely on haasteellista, joten niitä ei ole epätarkkuuden välttämiseksi sisällytetty laskelmaan.

Osatyökykyisyys linkittyy työeläkeyhtiön toimintaan erityisesti ammatillisen kuntoutuksen kautta. Kun yksilön työkyky ei ole riittävällä tasolla suhteessa työn vaatimuksiin, ammatillisen kuntoutuksen avulla löydetään usein ratkaisuja. Näin työntekijä voi jatkaa työtä joko samassa tai mahdollisesti jossakin muussa tehtävässä. Olennaista on kuitenkin se, että työura jatkuu. Jokainen ennenaikainen eläketapaus on tragedia sekä yksilön että yhteiskunnan kannalta. Monessa tapauksessa kärsijänä on myös yritys.

Sopivaa työtä kaikille

Ilmarinen on mukana edistämässä osatyökykyisten työllisyyttä. Haluamme lisätä tietoa, jotta työhaluisilla ja työkykyisillä on mahdollisuus löytää sopiva työ. Se on monen muun toimenpiteen ohella yksi tärkeä reitti olla rakentamassa parempaa suomalaista työelämää.

Uskon, että kaikille työhaluisille on löydettävissä sopiva työ – se on lopulta vain tahdon asia, myös työnantajien puolelta.

Tomi Hussi
tutkimusjohtaja, Ilmarinen
@TomiHussi 

Lue lisää: Sopivaa työtä kaikille

Lisää uusi kommentti

0/4000
Viesti on pakollinen
Nimi on pakollinen
Sähköpostiosoite on pakollinen

Lisää aiheesta

Blogit 31.12.2025

Yrittäjä sinnittelee: Tässä kolme yleisintä syytä!

Naapurustossani on monia yrittäjiä. Muutamilla menee ihan kivasti, mutta suurin osa sinnittelee jotenkuten. Sinnittelyn syitä on karkeasti kolme: ensinnäkin taloudellinen tilanne on todella vaikea. Toisekseen kaikenlainen byrokratia veroineen, maksuineen, lakeineen ja lomakkeineen tuntuu vievän yrityksen pyörittämisen ajasta paljon ja hermoista leijonan osan. Kolmanneksi oma työkunto mietityttää. Löytyisikö yrittäjien tilanteeseen jotain helpotusta?

Yrittäjä sinnittelee: Tässä kolme yleisintä syytä!

Blogit 29.12.2025

Tilastot kertovat hyviä uutisia työelämästä

Uutisia ja somekeskustelua seuratessa saa helposti kuvan, että työelämämme on kriisissä. Työ uuvuttaa, mielenterveys murenee ja eläkeaikaan on entistä vaikeampi jaksaa. Hans Rosling (2018) kutsui tällaista ilmiötä ylidramaattiseksi maailmankuvaksi. Media luo poikkeuksista sääntöjä ja yksittäisistä tarinoista muodostuu koko todellisuus. Kun pysähdymme tarkastelemaan tilastoja pidemmältä ajalta, kuva muuttuu yllättävän paljon. Monella keskeisellä mittarilla mitattuna suomalaisessa työelämässä menee nyt paremmin kuin koskaan.

Tilastot kertovat hyviä uutisia työelämästä

Blogit 18.12.2025

Miksi työkyvyttömyys- eläkehakemus hylätään?

Millä perusteella joku pääsee (tai joutuu) työkyvyttömyyseläkkeelle? Kysymys voi herätä silloin, kun kuulet jonkun tutun siirtyneen eläkkeelle. Asia ei ole ihan yksinkertainen, sillä jokaisen ihmisen tilanne arvioidaan yksilöllisesti.

Miksi työkyvyttömyys- eläkehakemus hylätään?
Lisää ajankohtaisia artikkeleita
Sivu päivitetty viimeksi