Tomi Hussi, muotokuva.
Blogit

Salli, älä syrji

Pride-viikko nostaa yhdenvertaisuuden valokeilaan. Sallivuuden ilmapiiri on onneksi vahvistunut vuosi vuodelta ja moniarvoisuus on entistä hyväksytympää. Suvaitsevuutta tarvitaan välttämättä myös työelämässä.

Yhdenvertaisuus on tullut kaapista

Vietin juhannusviikon perheeni kanssa Isossa Omenassa. Oli kiva ja samaan aikaan aika jännäkin nähdä jo lentokentällä mainoskylttejä ”You are in a Pride country now”. Ainakin New Yorkissa yhdenvertaisuus oli katukuvassa vahvasti esillä. Emme näyttäisi Suomessa olevan juurikaan isoa maailmaa perässä ainakaan some -keskustelujen valossa. Ja hyvä niin!

Terveen työyhteisön tunnuspiirre on tänä päivänä se, että jokaista arvostetaan juuri sellaisena kuin hän on. Ahdistus kahlitsee ihmistä, kun taas avoin vuorovaikutus edistää samaan aikaan sekä yksilön hyvinvointia että yrityksen uusiutumisen kannalta olennaista uusien ideoiden syntymistä. Muun muassa luovan luokan käsitteen luonut Richard Florida on puhunut paljon avoimen ja suvaitsevan ilmapiirin merkityksestä innovatiivisuuden taustalla.

Sekä-että ei ole mahdollista

Yrityksen yhdenvertaisuuslinjaukset ovat ohjenuora sille, miten ihmisten odotetaan työyhteisössä käyttäytyvän – ne voivat näkyä esimerkiksi yrityksen arvoissa tai henkilöstöpolitiikan dokumenteissa. Tarvitaan hyvää johtamista, jotta arvot näkyvät arjessa. Toisaalta jokaisella työyhteisön jäsenellä on myös velvoite toimia yhteisten pelisääntöjen mukaisesti. Organisaatiokulttuuri ohjaa käyttäytymistämme osaltaan myös tiedostamattamme.

Hienoimmillakaan lupauksilla ei ole kuitenkaan käytännön tasolla mitään merkitystä, jos ne eivät näy arjen vuorovaikutustilanteissa. Sallivuus, suvaitsevuus ja moninaisuuden arvostaminen ovat lopulta sangen mustavalkoisia asioita – ne joko toteutuvat tai jäävät toteutumatta.

Hyvä työelämä kuuluu kaikille

Näin Pride-viikollakin on hyvä muistaa, että syrjinnän taustalla on monenlaisia syitä. Seksuaalisen suuntautuneisuuden ohella esimerkiksi osatyökykyisyys, etninen tausta ja ikä voivat yhtä lailla olla syrjinnän taustalla. Minkäänlainen syrjintä millään perusteella ei ole oikein – piste. Paitsi epäoikeudenmukaista, se on myös haitaksi liiketoiminnalle.

Hyvän ja sallivan työelämän tulisi olla jokaisen perusoikeus. Siksi on erinomaista, että nämä teemat nousevat taas kerran laajempaankin keskusteluun. 

Tomi Hussi
tutkimusjohtaja
Ilmarinen
@TomiHussi

  • Juhani Nissilä 7.7.2019 klo 14.19
    No, voihan sitä tämmöstäki kirjoittaa, jos ei ole muita kiiruita !
    Vastaa kommenttiin
  • Marccus 9.7.2019 klo 02.31
    Koskeekohan sama ajattelu myös niitä kasvottomia vakuutuslääkäreitä, jotka määräävät ihmisten hyvinvoinnista noin yleensä pelkkien papereiden ja tulosajattelun pohjalta?
    Vastaa kommenttiin
  • Patarouva 7.6.2022 klo 11.48
    Kannattaisko viedä tämäkin arvopohja sinne oman firman juoksuhautoihin asti? Perähikiän meininkiä vielä vuonna 2022
    Vastaa kommenttiin

Lisää uusi kommentti

0/4000
Viesti on pakollinen
Nimi on pakollinen
Sähköpostiosoite on pakollinen

Lisää aiheesta

Blogit 11.2.2026

Oodi mikro- ja pienyrittäjille!

Yrittäjät ja mikroyrittäjät yllättävät minut säännöllisesti positiivisesti. Vaikka tämä porukka on heterogeenista, löytyy muutama monia yhdistävä yhteinen asia. Ensinnäkin yrittäjät ovat valtavan hyviä jossakin asiassa. Heillä on todellista syväosaamista, jonka he ovat myös tunnistaneet, osanneet sanoittaa ja perustaneet yritystoimintansa tämän osaamisensa ympärille. Oli kyse ohjelmoijasta, lvi-asentajasta, sisustussuunnittelijasta tai kampaajasta, he ovat osaamisen osalta usein huippuja omassa jutussaan.

Oodi mikro- ja pienyrittäjille!

Blogit 16.1.2026

Työn sujuvuuden varhainen tuki

Monilla työpaikoilla on jo pitkään ollut käytössä varhaisen tuen toiminta, jonka avulla pyritään havaitsemaan työntekijöiden työkyvyn haasteita ja puuttumaan niihin mahdollisimman varhain. Mutta entä jos kiinnittäisimme huomiota myös työn sujuvuuteen liittyviin varhaisiin merkkeihin? Millaisia ne voisivat olla?

Työn sujuvuuden varhainen tuki
Lisää ajankohtaisia artikkeleita
Sivu päivitetty viimeksi