
Raportti: Suomen eläkejärjestelmä toimii hyvin, tulevaan rahoitushaasteeseen tulisi silti varautua
Tanskalainen professori Torben M. Andersen arvioi, että Suomen eläkejärjestelmä torjuu tehokkaasti köyhyyttä ja tuottaa eläkeläisille kohtuullista toimeentuloa. Eläketurvakeskuksen tilaaman raportin mukaan eläketurvaan on kuitenkin kehittymässä rahoitusongelma, johon on valmistauduttava joko eläkemaksuja korottamalla tai sopeutusmekanismeja vahvistamalla.
Suomen eläkejärjestelmä on vankka ja toimii hyvin, ja sen tulokset sijoittuvat hienosti kansainvälisessä vertailussa. Näin luonnehtii Suomen eläkejärjestelmää arvioinut tanskalainen professori Torben M. Andersen, jonka raportti Suomen eläkkeiden riittävyydestä ja kestävyydestä julkistettiin tänään.
Eläketurvakeskuksen tilaamassa raportissa Andersen nostaa Suomen järjestelmän vahvuuksiksi muihin Pohjoismaihin verrattuna yhden luukun periaatteen, yksinkertaisen rakenteen, eläkeoikeuksien säilymisen sekä eläkkeiden riittävyyden.
Eläkejärjestelmiä arvioitaessa yksi tärkeimpiä perusteita on eläkeläisköyhyys. Professori Torben M. Andersenin mukaan Suomi on sekä eläkeläisköyhyydessä että korvaustasoissa samanvertainen tai jopa parempi kuin useimmat muut maat.
Miten vastata jatkossa rahoitushaasteisiin?
Torben Andersen arvioi raportissaan, että Suomen on jatkettava uudistuksiaan eläkkeiden rahoituksen vahvistamiseksi. Uusimmat automaattiset sopeutusmekanismit, kuten elinaikakerroin ja lakisääteisten eläkeikärajojen tarkistukset, ovat jatkossakin keskeisessä roolissa eläkkeiden rahoituksen kestävyydelle. Nykymuodossaan ne eivät kuitenkaan riitä.
– Suomen eläkejärjestelmä pärjäsi katsastuksessa kokonaisuutena hyvin. Suomessa emme välttämättä osaa arvostaa, kuinka eläketurva järjestyy vakuutetulle yksinkertaisesti eikä muodosta työmarkkinoille liikkuvuusesteitä. Rahoitushaasteisiin vastaamisen tapa nousee arviosta keskeiseksi keskusteltavaksi kysymykseksi, sanoo Eläketurvakeskuksen toimitusjohtaja Mikko Kautto.
Lue koko raportti Eläketurvakeskuksen sivuilta. (etk.fi)
Ajankohtaista

Ilmarisen sijoitustuotto nousi 3,7 prosenttiin
Työeläkeyhtiö Ilmarisen sijoitustuotot nousivat vuoden ensimmäisellä puoliskolla 3,7 prosenttiin. – Vakavaraisuutemme vahvistui ja kustannustehokkuus parani edelleen korkeasta inflaatiosta ja talouskehityksen epävarmuudesta huolimatta, toimitusjohtaja Jouko Pölönen sanoo.

Heinäkuun eläkkeet maksetaan 3.7.
Heinäkuun eläkkeet maksetaan eläkkeensaajille maanantaina 3.7., sillä kuun ensimmäinen päivä osuu lauantaille. Eläkkeet maksetaan aina ensimmäisenä mahdollisena pankkipäivänä.

Ilmarinen ja Vanhustyön keskusliitto hakevat jälleen vuoden vanhustekoa
Vuosittain palkittava vanhusteko tähtää nostamaan vanhustyön arvostusta ja parantamaan ikäihmisten hyvinvointia. Palkinnon suuruus on 5 000 euroa, ja voittaja julkistetaan Vanhustenpäivän valtakunnallisessa pääjuhlassa lokakuussa.