Nyheter 28.11.2022

Bra att veta för pensionstagare då årsskiftet närmar sig

Vi har publicerat information om nästa års pension, utbetalningsdagar och förskotts-inne-hållning av skatt för våra kunder i tjänsten MinPension. I slutet av året skickar vi våra pensionstagare ett sms som styr dem att läsa sina uppgifter i MinPension.

Pensionerna stiger rekordartat med hela 6,8 procent vid ingången av 2023. Arbets­pensions­indexet växer klart mer än lönekoefficienten, vilket beror på de kraftiga prisstegringarna under innevarande år.

Med arbetspensionsindexet justeras löpande arbetspensioner. Lönekoefficienten inverkar på beräkningen av den framtida arbetspensionen och därtill på många av arbetsgivarens och företagarens penning- och gränsbelopp.

Du ser ditt pensionsbelopp och dina betalningsuppgifter genom att logga in i tjänsten MinPension.

Ett elektroniskt meddelande är bättre med tanke på datasäkerheten

I år skickar vi inte längre ett brev om pensionsbeloppet och betalningsuppgifterna till pensions­tagarna på papper. I fortsättning får våra kunder ett sms som styr dem att läsa sina uppgifter i tjänsten MinPension. Ett undantag utgör bland annat de kunder som bor utomlands samt kunder som har en intressebevakare. Även de kunder som av annan orsak inte kan använda den elektroniska tjänsten får ett meddelande på papper med posten.

– Med tanke på datasäkerheten är de elektroniska meddelandena tryggare. I tjänsten MinPension kräver läsandet av de egna uppgifterna att man identifierar sig i tjänsten, och uppgifterna löper inte samma risk att hamna i fel händer som information som skickas per brev, berättar Ilmarinens pensionsdirektör Outi Pekkarinen.

Fördelen med elektroniska meddelanden är också att informationen är snabb. I MinPension syns uppgifterna genast, medan det tar tid för ett brev att nå fram.

Avståendet från pappersmeddelanden sparar också på miljön då koldioxidavtrycket av infor­mations­förmedlingen minskar.

Då du identifierar dig ser du alla dina pensionsuppgifter

Förutom ditt pensionsbelopp och dina betalningsuppgifter innehåller MinPension även tjänster för skötseln av dina andra pensionsärenden. Genom att logga in i tjänsten med dina nätbanks­koder eller ditt mobilcertifikat kan du bland annat höja din skattesats eller anmäla om en ny adress eller ett nytt kontonummer.

Årsskiftet är en bråd tid i Ilmarinens telefontjänst och genom att sköta ärendena i MinPension slipper du köa i telefonen.

Då du kontrollerar att dina kontaktuppgifter är uppdaterade säkerställer du att du får aktuell information av oss även framöver.

Skattesatsen och beskattningen av pensionen år 2023

Skattesatserna för 2023 tas i bruk den 1 februari 2023. Pensionen för januari beskattas ännu med skattesatsen för 2022. Om du vill höja din skattesats fr.o.m. den 1 februari 2023, kan du göra detta först i mitten av januari i tjänsten MinPension under Mina uppgifter.

Närmare information om beskattningen av pension finns på Beskattning av pensioner.

Det pensionsbelopp som utbetalats 2022 finns i tjänsten MinPension under Betalningshistoria.

Läs även

Aktuellt nu

Nyheter 24.6.2026

Överenskommelse om FöPL-reformen – en så kallad valfrihetsmodell föreslås som grund för pensionsavgifterna

Social- och hälsovårdsministeriet har skickat ett utkast till regeringens proposition om ändring av lagen om pension för företagare (FöPL) på remiss. Efter YEL-reformen skulle pensionsavgifter och pensionsförmåner bestämmas antingen utifrån den beskattningsbara förvärvsinkomsten i den senast avslutade beskattningen som baserar sig på företagarverksamheten, eller utifrån en arbetsinkomst som fastställs genom en helhetsbedömning på motsvarande sätt som i dag.

Överenskommelse om FöPL-reformen – en så kallad valfrihetsmodell föreslås som grund för pensionsavgifterna

Meddelande 3.6.2026

FöPL‑utredning: Faktiska inkomster och FöPL‑arbetsinkomst sida vid sida som grund för avgifter och pension

Inom arbetspensionsbranschen har man länge väntat på lösningar på utmaningarna kring företagarnas pensioner. Social‑ och hälsovårdsministeriet har nu publicerat en utredning av utredningsperson Jukka Rantala om behovet av att utveckla pensionssystemet för företagare. Rantala föreslår att den nuvarande FöPL‑arbetsinkomsten ersätts med en så kallad hybridmodell.

FöPL‑utredning: Faktiska inkomster och FöPL‑arbetsinkomst sida vid sida som grund för avgifter och pension
Mera nyheter och meddelanden
Sidan uppdaterades senast